Rešitve vseh spletnih zagat na enem mestu!
Safe.si
spletno oko
e-tom

Z veseljem vas obveščamo, da v torek, 8. oktobra, pričenjamo s serijo podkastov, namenjenih prav vam, staršem predšolskih in šolskih otrok. Podkast bo izhajal dvakrat mesečno oziroma vsak drugi torek. 

V prvi epizodi bomo raziskovali temo družbenih omrežij. TikTok, Instagram, BeReal, Telegram … skozi labirint družbenih omrežij, ki jih uporablja vaš najstnik, vas bo v podkastu popeljal Marko Puschner. 

Podkaste boste lahko poslušali na naši spletni strani, pa tudi na platformah Spotify, Apple Podcasts in Youtube. Pridružite se nam in odkrijte koristne nasvete ter zanimive pogovore, s pomočjo katerih se boste lažje spoprijemali z izzivi vzgoje v digitalnem svetu. 

Vabljeni k poslušanju!
Spletna stran s podkast epizodami

Se zavedate tveganj, s katerimi se vaš otrok srečuje na spletu?

To je namreč izredno pomembno za učinkovito preprečevanje škodljivih spletnih izkušenj otrok ter tudi uspešno soočanje z njimi in pomoč otroku, če jih doživi.  

Žal pa je lanska raziskava Centra za družboslovno informatiko na Fakulteti za družbene vede UL pokazala, da se starši tveganj, ki jih njihovi otroci doživljajo na spletu, ne zavedajo dovolj.  

Primerjava odgovorov otrok in odgovorov staršev je namreč pokazala, da starši v neprimerljivo manjših deležih navajajo, da je njihov otrok doživel neko tveganje na spletu, kot to navajajo sami otroci.  

Deleži staršev, ki so na primer odgovorili, da je njihov otrok že bil žrtev neke vrste nasilja na spletu se gibljejo med 0 in 10 odstotkov. Deleži otrok, ki pa so v SAFE.SI raziskavah poročali o doživljanju istih oblik spletnega nasilja, so najmanj trikrat pa vse do 24-krat višji. 

Prav tako starši podcenjujejo vpliv škodljivih spletnih vsebin na svoje otroke, kot so spletna pornografija, nasilne videoigre ter nedosegljivi lepotni ideali. Te po naših raziskavah mladostnike obremenjujejo ter negativno vplivajo na njihovo duševno dobrobit, počutje in samopodobo. Odprta komunikacija med starši in otroki o tem, kaj otrok doživlja na spletu in kako to vpliva nanj, je zato ključna. 

Več izsledkov raziskave, si preberite v povzetku ali v celotnem poročilu. Oboje najdete na spodnji povezavi:
Raziskava CDI: Varna raba interneta in starši

Otrokove pravice na spletu v ospredju letošnje kampanje Nazaj v šolo

Otroci imajo v digitalnem svetu enake pravice kot v fizičnem, zato morajo biti zaščiteni pred škodljivimi vsebinami, nasiljem in zlorabo, hkrati pa morajo imeti dostop do varnih in izobraževalnih vsebin.  

Pomembno je, da imajo pravico do zasebnosti in varovanja osebnih podatkov, ter da se lahko svobodno izražajo in sodelujejo z vrstniki.  

Starši in države so odgovorni, da otrokom omogočijo varno in spodbudno digitalno okolje, ki podpira njihov razvoj, otroci pa imajo tudi dolžnost, da prispevajo k ustvarjanju varnega in prijaznega spletnega prostora s spoštovanjem drugih in odgovornim vedenjem. Tako lahko vsi uporabniki polno izkoristijo potenciale digitalnega sveta. 

V okviru te kampanje bomo ozaveščali otroke o pravicah, ki jih imajo na spletu. Nekaj pravic jim bo predstavljeno v zloženki, ki jih bodo prejele šole, mogoče pa jo bo tudi pretočiti s spletne strani. 

Več o tej tematiki si lahko preberete na naši spletni strani TUKAJ >>> 

Spremljajte pa tudi naše objave na to temo na družbenih omrežjih.
👇
Facebook
Omrežje x
Instagram
Youtube